Zmniejszenie
źródło
Grzegorz Hryciuk, Akcja „Wisła” na tle innych przymusowych migracji w Europie. [w:] Akcja „Wisła”, IPN, Warszawa 2003, s.47
Pytania
a) co oznaczają słowa „rozwiązanie ostateczne problemu ukraińskiego”? Dlaczego mogą budzić złe skojarzenia z historią II wojny światowej?
b) o jakiej „ewakuacji” mowa jest w tekście?
c) kiedy i w jakich warunkach była mowa o dobrowolności przesiedlania się?
d) jaki los spotkał owe ludność ukraińską, która pozostała w Polsce po akcji „Wisła”?
Zadania
1. Wyjaśnij, dla kogo istnienie Ukraińców w Polsce było problemem do rozwiązania.
2. Porównaj sytuację ludności polskiej i ukraińskiej zamieszkującej wspólnie obszary dawnej Rzeczypospolitej w latach 1944 – 1950. Odnieś się do poprzednich materiałów.
Utrata ojczyzny
źródło
lgor Hałagida, Pierwsze lata Ukraińców na zachodnich i północnych ziemiach Polski po przesiedleniu w ramach akcji „Wisła" (1947-1952) [w:] Akcja „Wisła”, IPN, Warszawa 2003, s.141
Pytania
a) dokąd przesiedlono ludność ukraińską, która pozostała w Polsce po akcji „W”?
b) komu, Twoim zdaniem, mogło zależeć na lansowaniu tezy o awansie cywilizacyjnym przesiedlonej ludności ukraińskiej?
c) na czym, Twoim zdaniem, polegał proces „tracenia ojczyzny”?
Zadania
1. Porównaj, odnosząc się do poprzednich materiałów, los wysiedlanych Niemców i przesiedlanych w ramach państwa polskiego Ukraińców? Rozważ problem zachowania tożsamości grupy.
2. Rozważ trudności Ukraińców w utrzymaniu tradycji wśród ludności różniącej się od przesiedleńców językiem, tradycją i będącej większością w kraju zamieszkania przesiedleńców.
3. Scharakteryzuj cel polityki narodowościowej władz tzw. Polski Ludowej.
Jednorodność
źródło
Piotr Eberhardt, Przemieszczenia ludności na terytorium Polski spowodowane II wojną światową, PAN Instytut Geografii i przestrzennego zagospodarowania, Dokumentacja geograficzna nr 15, Warszawa 2000, ss. 71 - 80 [dostęp: 23.01.2023] Dostępny:
https://rcin.org.pl/Content/6242/WA51_16148_r2000-nr15_Dokumentajca-Geogr.pdf
Pytania
a) jakie, Twoim zdaniem, konsekwencje rodzi życie w Państwie jednolitym narodowo?
b) na czym polegało przeobrażenie tzw. Ziem Odzyskanych?
c) na czym polegało równoleżnikowe przesunięcie ludności?
d) jak sądzisz, czym kierowały się władze mocarstw i tzw. Polski Ludowej przesiedlając ludność w różnych kierunkach?
Zadania
1. Wyjaśnij znaczenie pojęć: polietniczny i monoetniczny.
2. Scharakteryzuj zmianę trendów demograficznych wprowadzoną w latach 1944 – 1950. Odwołaj się do wiedzy historycznej i przywołaj procesy zaistniałe w średniowieczu i epoce nowożytnej.
3. Porównaj tempo przemieszczania się ludności niemieckiej i polskiej na wschód z szybkością przemieszczenia dokonanego po 1944 w kierunku odwrotnym.
4. Rozważ sytuację hipotetyczną. Zastanów się nad skutkami braku procesu przesiedleń po 1944 roku. Jak wyglądałyby, według Ciebie, relacje powojenne ludności w nowych granicach utworzonych w Jałcie i Poczdamie, a jak w granicach z 1939 roku?
Bibliografia
1. Piotr Eberhardt, Przemieszczenia ludności na terytorium Polski spowodowane II wojną światową, PAN Instytut Geografii i przestrzennego zagospodarowania, Dokumentacja geograficzna nr 15, Warszawa 2000
https://rcin.org.pl/Content/6242/WA51_16148_r2000-nr15_Dokumentajca-Geogr.pdf
2. lgor Hałagida, Pierwsze lata Ukraińców na zachodnich i północnych ziemiach Polski po przesiedleniu w ramach akcji ,Wisła" (1947-1952) [w:] Akcja „Wisła”, IPN, Warszawa 2003
3. Grzegorz Hryciuk, Akcja „Wisła” na tle innych przymusowych migracji w Europie. [w:] Akcja „Wisła”, IPN, Warszawa 2003