WOLNOŚĆ SŁOWA A MOWA NIENAWIŚCI
źródło
Wykład prof. Michała Bilewicza pt. Samarytanin w świecie hejtu, wygłoszony w Europejskim Centrum Solidarności w ramach cyklu Etyka Solidarności, https://www.youtube.com/live/zD13AaGiuCc?feature=shared. (minuty: 21.12 – 48.10)
25. Debata Tischnerowska na temat wolności słowa, https://kulturaliberalna.pl/2016/11/08/wolnosc-slowa-debata-tischnerowska-zapis/.
Pytania
a) Czy wynik dyskusji był jednoznaczny?
b) Jak można w warunkach demokratycznych rozwiązywać tego rodzaju spory?
c) Czego nie uwzględniliśmy w dyskusji, a mogłoby mieć to wpływ na rozstrzygnięcie dylematu?
d) Czy w świetle przedstawionych argumentów wolność słowa traktować można jako wartość absolutną (obowiązującą zawsze i w każdych warunkach)?
Zadania
Współczesne społeczeństwa borykają się z dylematem dotyczącym tego, gdzie kończy się wolność słowa a zaczyna mowa nienawiści. To wyzwanie polega na znalezieniu równowagi pomiędzy zachowaniem wolności wypowiedzi a ochroną jednostek przed werbalną przemocą. Waszym zdaniem jest wcielenie się w jedną ze stron tego sporu i przygotowanie argumentów do klasowej dyskusji na temat granicy wolności słowa w kontekście mowy nienawiści. Tym samym część z Was wcieli się w tych argumentujących za jak najszerszym rozumieniem wolności słowa, tj. także jako możliwości obrażania innych osób, a część z kolei wcieli się w tych argumentujących za ograniczaniem wolności słowa w imię przeciwdziałania mowie nienawiści.
Dążcie do tego, by wasze argumenty były mocne, przemyślane i oparte na faktach. Uwzględnijcie w nich zarówno perspektywę jednostki, która korzysta z wolności słowa, jak i tych, którzy mogą być potencjalnymi ofiarami mowy nienawiści.
Po przygotowaniu argumentów przeprowadźcie dyskusję na wskazany temat, w której każdy będzie miał możliwość wyrażenia swojego zdania. Pamiętajcie, że dyskusja ma na celu wymianę myśli, a nie przekonanie innych do swojego punktu widzenia za wszelką cenę. Szanujcie zdania innych i starajcie się słuchać, a nie tylko mówić.
Bibliografia
- Dz.U.2024.17 t.j. Kodeks Karny, Art. 257. [Napaść z powodu ksenofobii, rasizmu lub nietolerancji religijnej]
- Rekomendacja R (97) 20 Komitetu Ministrów Rady Europy na temat mowy nienawiści (https://search.coe.int/cm/Pages/result_details.aspx?ObjectID=0900001680505d5b)
- Winiewski, M., Hansen, K., Bilewicz, M., Soral W., Świderska A., Bulska, D. (2017). Mowa nienawiści, mowa pogardy. Raport z badania przemocy werbalnej wobec grup mniejszościowych. Fundacja im. Stefana Batorego.
- Allport, G. W. (1954). The nature of prejudice. Addison-Wesley
- Opracowania autorskie.
- Plakat autorstwa G. Peilera (1942). Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej
- Plakat nieznanego autorstwa (1919). Muzeum Niepodległości w Warszawie, nr inw. MN-Pl.2011.
- Cuddy, A. J. C., Fiske, S. T., & Glick, P. (2007). The BIAS map: Behaviors from intergroup affect and stereotypes. Journal of Personality and Social Psychology, 92(4), 631–648.
- Harris, L. T., & Fiske, S. T. (2006). Dehumanizing the lowest of the low: Neuroimaging responses to extreme out-groups. Psychological science, 17(10), 847-853.
- Opracowanie własne na podstawie Leets, L. (2002). Experiencing hate speech: Perceptions and responses to anti‐semitism and antigay speech. Journal of Social Issues, 58(2), 341-361.
- Wykład prof. Michała Bilewicza pt. Samarytanin w świecie hejtu, wygłoszony w Europejskim Centrum Solidarności w ramach cyklu Etyka Solidarności, https://www.youtube.com/live/zD13AaGiuCc?feature=shared. (minuty: 21.12 – 48.10)
- 25. Debata Tischnerowska na temat wolności słowa, https://kulturaliberalna.pl/2016/11/08/wolnosc-slowa-debata-tischnerowska-zapis/.