Zachowania świadków przemocowego zdarzenia
źródło
Opracowanie autorskie.
Pytania
a) Czy i dlaczego powinno bądź nie powinno się reagować na mowę nienawiści, jeżeli samemu się jej nie stosuje?
b) Jak można zareagować w sytuacji zetknięcia się z mową nienawiści?
c) Względem kogo powinny być ukierunkowane działania mające na celu przeciwdziałanie mowie nienawiści? Dlaczego?
d) Jakie przykładowe działania można podjąć w zetknięciu się z mową nienawiści?
Zadania
1. Zastanówcie się nad konkretnymi przykładami zachowań obrońcy, osoby znęcającej się oraz osób pasywnych w kontekście mowy nienawiści. Jak myślicie, czy istnieją dobre i złe strony każdego z zachowań? Jeśli tak, jakie?
2. Zastanówcie się, jakie zachowania w stosunku do mowy nienawiści są podejmowane w Waszym otoczeniu. Jak myślicie, z czego to wynika?
Materiał 1
Rozwijanie empatii sposobem na przeciwdziałanie mowie nienawiści
źródło
Opracowanie własne.
Pytania
Materiał 1.
a) Czym jest empatia?
b) W jaki sposób empatia wiąże się z wrażliwością na mowę nienawiści?
c) W jaki sposób można podwyższać empatię wobec ofiar mowy nienawiści?
Materiał 2.
Na czym polega metoda „Żywej Biblioteki” w kontekście uwrażliwiania na mowę nienawiści? Co o niej myślicie? Czy widzicie jakieś zagrożenia związane z tą metodą?
Materiał 3.
a) Czy uważacie, że metoda „Krok do przodu” może podwyższać bądź obniżać poziom empatii? W jaki sposób?
b) Czy widzicie jakieś zagrożenia związane z wykorzystaniem metody „Krok do przodu” w Waszym otoczeniu? Jeśli tak, jakie?
Zadania
Materiał 2.
- Zapoznajcie się z częścią materiału ,,Żywa biblioteka” dotyczącego badania wśród młodzieży polsko-żydowskiej. Pomyślcie o swoich rówieśnikach należących do grup, do których najczęściej kierowana jest mowa nienawiści w Polsce (np. Ukraińcy, osoby LGBT+). Jakie widzicie podobieństwa między sobą a tymi osobami? O czym moglibyście porozmawiać? Jak myślicie, jakie wspólne zainteresowania i zmartwienia możecie dzielić?
- Zapoznajcie się z materiałem ,,Żywa biblioteka”. Czy widzicie możliwość zorganizowania takiej inicjatywy w Waszej szkole w kontekście mowy nienawiści? Czy są osoby lub grupy, których członkinie/członków chcielibyście szczególnie zaprosić? Jeśli tak, dlaczego? Czy są tematy, o których chcielibyście porozmawiać? Czy są tematy, o których nie chcielibyście rozmawiać? Dlaczego?
Materiał 1.
Działania przeciw mowie nienawiści
źródło
Opracowanie autorskie.
Pytania
Materiał 1.
a) Jakie działania można podjąć wobec napotkanej mowy nienawiści?
b) Czym jest poczucie własnej skuteczności?
c) W jaki sposób poczucie własnej skuteczności może odnosić się do reagowania na mowę nienawiści?
Materiał 2.
a) Dlaczego metoda 4D może być skuteczna? Jakie ma wady?
b) Czy w każdym przypadku możliwe jest zareagowanie od razu na przejawy mowy nienawiści? W jakich sytuacjach będzie to trudne?
c) Co jest potrzebne (także w zakresie zasobów psychicznych), aby zareagować na sytuację werbalnej przemocy wobec innej osoby?
Zadania
Zadania do bloku.
- Zapoznajcie się z listą konkretnych działań i reakcji na mowę nienawiści. Zastanówcie się nad nimi. Czy widzicie w nich jakieś zagrożenia? Czy macie pomysł na inne działania dotyczące reakcji na przemocowy język, np. w Waszej szkole?
- Zapoznajcie się z listą konkretnych działań i reakcji na mowę nienawiści oraz proponowanymi linkami do różnych stron i instytucji zajmujących się mową nienawiści i wsparciem. Zapiszcie numery telefonów oraz adresy stron internetowych, gdzie możecie szukać pomocy. Pamiętajcie, że Wasze zdrowie psychiczne i fizyczne jest najważniejsze.
Bibliografia
Opracowania autorskie.