I. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela
Ewolucja praw na przykładzie prawa do życia
źródło
Powszechna Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela, art. 3
Pytania
a) przeczytaj artykuły dotyczące prawa do życia w kilku dokumentach katalogujących prawa człowieka. W czym różnią się te zapisy? W czym są podobne?
b) czy w obliczu rozwoju medycyny, potrzebujemy bardziej szczegółowych regulacji odnośnie prawa do życia i samego pojęcia „życie”?
Zadania
- Przeanalizuj zapisy Konwencji Europejskiej z 1950 roku i Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej z 2020 roku. Jaką ewolucję przeszły kraje europejskiej w podejściu do ochrony życia? Jaką rolę w tym odegrały takie czynniki, jak postęp w ochronie zdrowia i rozwój biotechnologii?
- Spróbuj sobie wyobrazić, jakie dylematy dotyczące prawa do życia mogą się pojawić w przyszłości w związku z rozwojem medycyny i technologii i spróbuj zaproponować jego rozwiązanie.
- Wyobraź sobie życie w Polsce w roku 1997. Czy był wtedy Internet a jeśli tak, jak wyglądał? Sztuczna inteligencja? Telefony komórkowe? MMSy? Jakie zmiany społeczne, technologiczne, naukowe zaszły od tamtych czasów? Zauważ, że uchwalona w 1997 roku Konstytucja obowiązuje nadal a zmiany, jakie w niej zaszły w porównaniu z tym, jak zmienił się świat, są niewielkie. Reguluje więc ona wiele obszarów, które nie istniały w chwili jej uchwalania. Przyjrzyj się wybranym, najciekawszym dla Ciebie, takim obszarom (na przykład prywatności w sieci, procedury in-vitro). Które przepisy Konstytucji, a w szczególności praw człowieka, się do nich odnoszą?
The UN Guiding Principles on Business and Human Rights: An Introduction
Prawa człowieka a biznes.
źródło
Business & Human Rights Resource Centre,
https://www.youtube.com/watch?v=BCoL6JVZHrA;
[27.02.2023 r.] (materiał wideo z opcją włączenia napisów w języku polskim)
opis
Klasyczna koncepcja praw człowieka odnosi się do relacji pomiędzy państwem a jednostką. Jednakże w ostatnich dekadach to dość wąskie podejście zostało rozszerzone - społeczność międzynarodowa zaczęła wymagać, aby także biznes, w tym zwłaszcza bogate przedsiębiorstwa międzynarodowe, były zobowiązane do przestrzegania praw człowieka.
Pytania
a) dlaczego społeczność międzynarodowa uznała, że obowiązek przestrzegania praw człowieka musi dotyczyć także biznesu?
b) jakie prawa człowieka są szczególnie narażone przez działalność firm?
c) jaka jest rola państwa w tym, żeby firmy przestrzegały praw człowieka?
Zadania
Pomyśl o dowolnej dużej firmie, korporacji, której produkty kupujesz. Co wiesz na jej temat? Jak może ona wpływać na środowisko i otoczenie społeczne? Zastanów się, jakie są plusy i minusy jej działalności. Czego byś oczekiwał/a tej od firmy w kwestii jej wpływu na otoczenie, w tym w szczególności - zapewnienia przestrzegania praw człowieka?
ONZ przyjęła rezolucję uznającą dostęp do czystego i zdrowego środowiska za prawo człowieka
Prawo człowieka do czystego i zdrowego środowiska
źródło
Amnesty International, https://amnesty.org.pl/onz-rezolucja-uznajaca-dostep-do-czystego-i-zdrowego-srodowiska-za-prawo-czlowieka/ [27.02.2023 r.] (fragmenty)
Pytania
a) zastanów się, jakie zadania rezolucja nakłada na Polskę?
b) co dzięki niej mogą uzyskać indywidualne osoby, które borykają się z problemami związanymi z postępującymi zmianami klimatu lub zanieczyszczeniem środowiska?
c) jakie prawa człowieka mogą być zagrożone w związku z zanieczyszczeniem środowiska i klimatu?
d) na jakich obszarach geograficznych zmiany klimatu są najbardziej dotkliwe?
Zadania
Wyobraź sobie państwo wyspiarskie liczące około 100 tys. obywateli, dla którego istnieje duże ryzyko zatopienia w ciągu kolejnych 50 lat. Przedyskutujcie w grupach różne scenariusze przyszłości mieszkających tam ludzi . Czy reszta świata powinna się zaangażować w sprawy tego państwa? W jaki sposób? Co może, albo nawet powinna, zaoferować w ramach pomocy?
Materiał informacyjny ze strony Fundacji Panoptykon
Prawa człowieka a świat cyfrowy
źródło
Materiał informacyjny ze strony Fundacji Panoptykon, https://panoptykon.org/sinvsfacebook; [27.02.2023 r.]
Pytania
a) czy korzystasz z platform internetowych, takich jak YouTube, Instagram, Tik Tok? Czy kiedyś czytałaś/eś ich regulaminy?
b) wiesz, jakie treści mogą być usunięte z platformy zgodnie z regulaminem?
c) czy słyszałeś o przypadkach usuwania treści przez platformę?
d) jeżeli tak, to jakie były tego powody?
Zadania
- Wyobraź sobie, że prowadzisz kanał (np. edukacyjny, satyryczny) na platformie internetowej, masz już setki subskrybentów i subskrybentek. Pewnego dnia dostajesz wiadomość, że musisz usunąć jeden odcinek swojego programu, a jeżeli tego nie zrobisz, cały twój kanał zostanie zamknięty. Co zrobisz w takiej sytuacji? Do kogo zwrócisz się o pomoc? Czego będziesz chciał się dowiedzieć od właściciela platformy? Na jakie prawa człowieka mogłabyś/mógłbyś się powołać, broniąc swojego programu? Czy Twoim zdaniem platforma internetowa musi przestrzegać praw człowieka?
- Sprawdź, czy platformy, z których korzystasz umożliwiają Ci zgłoszenie treści niezgodnych z regulaminem. Przetestuj (na treściach, które Twoim zdaniem rzeczywiście są z nim niezgodne!), czy platforma zareaguje na zgłoszenie.
Generacje praw człowieka
Generacja Praw Człowieka
źródło
Arkadiusz Domagała, Agnieszka Florczak, Prawa człowieka - materiały edukacyjne, Komisja Europejska, Przedstawicielstwo regionalne, Wrocław 2018, str. 15, https://poland.representation.ec.europa.eu/system/files/2018-05/materialy_edukacyjne_prke_prawa_czlowieka.pdf, [27.02.2023 r.]
Pytania
a) na podstawie przytoczonego tekstu scharakteryzuj krótko każdą z opisanych trzech generacji praw człowieka.
b) prawa której generacji są najlepiej chronione? Od czego może zależeć poziom ochrony praw w różnych państwach/regionach?
c) jak oceniasz poziom ochrony praw człowieka w Polsce w porównaniu z innymi państwami? Z czego wynika twoja ocena?
Zadania
- Przyporządkuj wymienione poniżej prawa do poszczególnych generacji praw: prawo do nauki, prawo narodów do samostanowienia, prawo do sądu, prawo do życia, prawo do pracy, prawo do pomocy humanitarnej, prawo do pomocy socjalnej, prawo do prywatności, wolność słowa, prawo do urlopu i wypoczynku. Czy przyporządkowanie tych prawo było dla Ciebie łatwe? Jeżeli nie, które prawa sprawiły ci najwięcej trudności? Dlaczego?
- Czy spotkałeś/spotkałaś się z terminem “prawa człowieka czwartej generacji”? Czego one dotyczą? Jeżeli nie wiesz, spróbuj poszukać w wiarygodnych źródłach w Internecie.
Bibliografia
Powszechna Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela, art. 3
https://www.bb.po.gov.pl/images/Prawa/PNZ/PDPCZ.pdf
Europejska Konwencja Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, art. 3
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19930610284Dz.U. 1993 nr 61 poz. 284
Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej, artykuł 2
https://oide.sejm.gov.pl/oide/?option=com_content&view=article&id=14428&Itemid=422
The UN Guiding Principles on Business and Human Rights: An Introduction, Business & Human Rights Resource Centre;
https://www.youtube.com/watch?v=BCoL6JVZHrA; [27.02.2023 r.] (materiał wideo)
Amnesty International,
https://amnesty.org.pl/onz-rezolucja-uznajaca-dostep-do-czystego-i-zdrowego-srodowiska-za-prawo-czlowieka/ [27.02.2023 r.]
Materiał informacyjny ze strony Fundacji Panoptykon, https://panoptykon.org/sinvsfacebook; Fundacja Panoptykon, [27.02.2023 r.]
Arkadiusz Domagała, Agnieszka Florczak, Prawa człowieka - materiały edukacyjne, Komisja Europejska, Przedstawicielstwo Regionalne, Wrocław 2018, str. 15, https://poland.representation.ec.europa.eu/system/files/2018-05/materialy_edukacyjne_prke_prawa_czlowieka.pdf, [27.02.2023 r.]